DO Getariako Txakolina

Denominación de Origen -

DO Getariako Txakolina

 

DO Txakoli de Getaria je velmi malou vinařskou oblastí Španělska – osázeno je jen 400ha vinic. Rozkládá se u městeček Getaria, Zarautz a Aia cca 20km západně od města San Sebastian, v regionu Baskicko.

 

Vinice se nachází přímo na pobřeží Biskajského zálivu – na prudkých svazích, ve výšce 0 – 100 m. n m. Vinice jsou především terasové, většinou s vysokým pergolovým vedením. Terroir přímo na břehu oceánu s poměrně velkou vlhkostí a úhrnem srážek 1600 mm/rok ovlivňují charakter zdejších vín. Svěží, lehké víno s jemným perlením a příjemnou kyselinou, vybízí k dalšímu a dalšímu pití.

 

Baskicko je trochu jiné než zbytek Španělska. Především tu žijí Baskové – svérázný a hrdý národ se zvláštní řečí, která není žádné jiné evropské řeči ani trochu podobná. Baskicko je zelenou a kopcovitou zemí – na rozdíl od kontinentálního Španělska zde mají dostatek vody. Často zde prší a i krajina je taková milejší – všude samý kopeček, lesík, potůček, vinice, pastviny s ovečkami. A hlavně - Baskicko má tu nejlepší španělskou gastronomii. Máte rádi tapas? Určitě jeďte do San Sebastianu - nabídka místních tapas barů vás přímo ohromí!

 

Txakoli je společně se Sidrou klasickým baskickým nápojem. Zkuste ho! 

 

Řadit podle